1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Ceatec 2009: Mitsubishi pokazuje 155-calowy wyświetlacz OLED

Ceatec 2009: Mitsubishi pokazuje 155-calowy wyświetlacz OLED

Ceatec 2009: Mitsubishi pokazuje 155-calowy wyświetlacz OLED

Mitsubishi podczas targów Ceatec 2009 w Japonii zaprezentowało gigantyczny wyświetlacz OLED o przekątnej ekranu 155 cali. Wyświetlacz o wymiarach 3.456 x 1.920 milimetrów ma służyć przede wszystkim jako panel wyświetlający w miejscach publicznych. Ze względu na ogromne rozmiary, ekran musiał zostać złożony jak mozaika z wielu kwadratowych diod OLED, przy czym Mitsubishi Electric przetworzyło jednocześnie 2.880 takich małych paneli OLED. Zaletą tej jednopanelowej konstrukcji jest to, że nie ma ograniczeń co do całkowitego rozmiaru jeszcze większych wyświetlaczy w przyszłości. Dotyczy to również rozdzielczości, która może być zwiększona przez dodatkowe diody OLED, mimo stosunkowo niskiej liczby 256 pikseli na panel.

Mitsubishi podaje całkowitą rozdzielczość 155-calowego wyświetlacza OLED jako 1 152 x 640 pikseli, które są oddalone od siebie o około 3 milimetry. Wartość jasności wynosi 1200 kandeli na metr kwadratowy i tym samym wyraźnie przekracza wartości konwencjonalnych wyświetlaczy LC.

Aby jednak dostrzec ogólny obraz o wysokiej rozdzielczości, ludzkie oko potrzebuje odległości, która według zaleceń producenta wynosi około sześciu metrów. Przy mniejszych odległościach widać by było po prostu świecenie poszczególnych paneli. Duże wyświetlacze mogłyby być wykorzystywane w miastach. Tutaj można by pokryć powierzchnie całych budynków – zaznaczyło Mitsubishi. Kolejną zaletą jest możliwość układania paneli po łuku. Producent nie był jednak w stanie podać konkretnej ceny. (via Golem)

Powiązane artykuły