1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. CeBIT 2008: telewizje i trendy z targów

CeBIT 2008: telewizje i trendy z targów

CeBIT 2008: telewizje i trendy z targów

W tym roku największe na świecie targi technologii informacyjnych ponownie odbędą się w Hanowerze w dniach od 4 do 9 marca. CeBIT, co jest skrótem od Centrum der Büro- und Informationstechnik (Centrum Techniki Biurowej i Informacyjnej), od 1986 roku odbywa się co roku w największym na świecie centrum wystawienniczym. Korzeni targów należy szukać w „Hannover Messe”, które odbywają się od 1947 roku. Wówczas jednak sekcja „przemysł biurowy” miała na swoim terenie tylko jedną halę, a CeBIT jako samodzielne targi został otwarty po raz pierwszy 12 marca 1986 roku. Od tego czasu liczba odwiedzających co roku gwałtownie wzrasta. W ubiegłym roku targi przyciągnęły około 480 tys. zwiedzających.

Jak co roku na targach CeBIT światło dzienne ujrzały nowe produkty i trendy, które zadziwiają odwiedzających innowacjami. Zbliżające się targi w marcu znów wydają się obiecywać wiele. Na przedpremierowych targach CeBIT producenci, między innymi Samsung i Toshiba, zaprezentowali swoje najnowsze modele telewizorów i już teraz dali mały przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w marcu.

Samsung na przykład najprawdopodobniej zaprezentuje 31-calowy telewizor OLED. Energooszczędna i znacznie bardziej przyjazna środowisku technologia nie jest jeszcze dostępna w Niemczech, ale z pewnością przyciągnie dużą uwagę zwiedzających. Technologia ta jest już na rynku w USA, gdzie Sony wprowadza obecnie na rynek 28-centymetrowy model w cenie około 1150 euro. Model, który Samsung zaprezentuje na targach CeBIT jest znacznie większy – przekątna ekranu wynosi 79 centymetrów. Będzie to największy jak dotąd telewizor tego typu, a także jeden z najcieńszych. Według Samsunga, nowa perełka będzie miała zaledwie kilka milimetrów grubości, a mimo to zaoferuje najlepsze technologie.

Toshiba zapewni kolejną atrakcję dla oczu w postaci nowej serii XV, która również przynosi absolutną nowość. O ile do tej pory można było kupić telewizory o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli tylko od przekątnej ekranu 94 centymetrów, to teraz Toshiba prezentuje również 80-centymetrowy model z serii XV. W przyszłości seria z rozdzielczością Full HD będzie dostępna także z przekątnymi 94 i 102 centymetrów. Modele będą dostępne w sklepach już niebawem. Model 102-centymetrowy będzie wyceniony na około 1 500 euro. Osoby, które chciałyby kupić telewizor z wbudowanym odbiornikiem DVB-T również nie będą zawiedzione. Toshiba zadbała o to dzięki serii CV.

Oprócz serii XV, Toshiba zaprezentuje jeszcze jedną nową linię produktów. Producent jest szczególnie dumny z nowej serii ZF, która niesie ze sobą kilka istotnych ulepszeń. Na przykład nowe modele z ekranami o przekątnej 117 cm nie są szersze od zwykłego modelu o przekątnej 107 cm. Ta oszczędność miejsca jest możliwa dzięki wyjątkowo wąskiej, ale i bardzo eleganckiej ramie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania większej powierzchni ekranu na ograniczonej przestrzeni. Jednak nie tylko ramka oferuje najwyższą jakość, ale także technologia 100 Hz w połączeniu z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli i trzema wejściami HDMI, które zapewniają optymalne wyświetlanie i szczegółowy obraz. Seria ZF będzie dostępna w trzech różnych modelach, o przekątnej ekranu od 102 do 132 centymetrów.

Powiązane artykuły