29 sierpnia w Berlinie otwierają się Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej 2008. Przez sześć dni producenci będą pokazywać swoje nowe produkty. W tym roku płaskie telewizory po raz kolejny znajdą się w centrum zainteresowania. I słusznie, bo to co prezentują producenci tacy jak Philips, Samsung czy Sony przykuje każde oko. Szybki rozwój, którego motorem jest nieubłagana konkurencja – być jeszcze bardziej płaskim, jeszcze większym i jeszcze wyższej jakości niż konkurencja.
Niemal każdy liczący się producent zdążył poszerzyć swoją ofertę o nowe, wysokiej jakości telewizory w sam raz na targi IFA 2008. Tak jest też np. w przypadku koreańskiego producenta Samsunga, który zaprezentuje m.in. zupełnie nową serię 7 swoich telewizorów LCD. Seria 7 obejmuje dwa modele LE-46A750 oraz LE-46A780 i oferuje rozdzielczość Full HD, technologię 100 herców, złącza dla odtwarzaczy MP3 lub aparatów cyfrowych oraz po raz pierwszy treści multimedialne i kanały RSS. Model 750 dostępny jest również jako telewizor plazmowy i zachwyca kontrastem 1 000 000:1. Z kolei model 780 opiera się na nowej technologii wyświetlania „LED Local Dimming” firmy Samsung, dzięki czemu osiąga jeszcze lepszą jakość obrazu przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej. Jeszcze więcej luksusu oferuje seria 9, która łączy najwyższe standardy techniczne z aspektami przyjaznymi dla środowiska. Telewizory z serii 9 w ogóle nie używają rtęci i są szczególnie energooszczędne.
Holenderska firma Philips zaprezentuje na targach IFA 2008 także kolejne modele z linii Aurea i Cineos. Najnowsza generacja Aurea zachwyca przede wszystkim wyjątkową koncepcją świetlną i tworzy bardziej intensywne wrażenia telewizyjne dzięki świetlistej ramie i Ambilight Spectra. Ale nowa Aurea nie tylko wygląda bardziej elegancko i atrakcyjnie, ale także wyznacza nowe standardy z technicznego punktu widzenia. Bo nadchodzące modele oferują rozdzielczość Full HD, ponad 2250 trylionów kolorów i czas reakcji wynoszący zaledwie dwie milisekundy. Philips rozszerza również swoją serię Cineos o model 52PFL9703D. Nie tylko 132 centymetrowa przekątna ekranu sprawia, że nowy gigant przyciąga wzrok. Zastosowana technologia „Ambilight Spectra 3”, która zapewnia efekty świetlne tła ze wszystkich stron, sprawia również, że telewizor jest atrakcyjny dookoła.
Japońska firma Sony również będzie reprezentowana na targach IFA w Berlinie z nowymi modelami BRAVIA z serii X4500 i W4500. Wyposażona po raz pierwszy w diody RGB Dynamic LED z lokalnym przyciemnianiem, nową technologię Motionflow PRO 100Hz zapewniającą większą ostrość obrazu, różne funkcje sieciowe i połączona w smukłej, przezroczystej ramie, seria BRAVIA X4500 o przekątnej ekranu 46 i 55 cali może z pewnością zaprezentować się jako seria modelowa w klasie sama dla siebie. Modele z serii W4500 dostępne są w rozmiarach 40, 46 i 52 cale i po raz kolejny wyznaczają standardy w wyższej klasie średniej z najwyższą jakością obrazu.
Niemiecki producent Loewe wprowadza na rynek również prawdziwą serię „eye-catcher”. „Telewizory Art SL” mają zastąpić poprzednika „Xelos Series” i będą dostępne w sklepach już we wrześniu 2008 roku w rozmiarach 42 i 47 cali. Przy całkowitej głębokości zaledwie 89,9 milimetrów, eleganckie obudowy w kolorze chromowo-srebrnym i czarnym o wysokim połysku są najsmuklejszymi płaskimi telewizorami, jakie Loewe wprowadziło do tej pory na rynek. Oprócz nowej serii „Art SL”, producent rozszerza również serię Loewe Connect o telewizory o przekątnej 22 i 26 cali. Modele, które będą dostępne zarówno w białej, jak i czarnej oprawie, według producenta idealnie nadają się „jako drugie telewizory do sypialni lub kuchni”.
Podobnie jak Loewe, również Sharp rozszerzył swoją sprawdzoną linię Aquos o kolejne modele z najwyższej półki. Na przykład seria LC-D65E skupia się w całości na oszczędzaniu energii elektrycznej i dzięki trybowi Eco osiąga w trybie czuwania wartości zużycia znacznie poniżej jednego wata. Z kolei telewizory Full-HD z serii LC-XL8E bazują na przyszłościowych technologiach, a ponadto zachwycają technologią 100-Hertz, zapewniającą dwukrotnie większą liczbę zdjęć na sekundę. Firma Sharp prezentuje również bardziej przystępne cenowo modele klasy podstawowej oraz nagrodzoną przez EISA serię LC-HD1E, która została uznana za jeden z najlepszych produktów CE w latach 2007/08.
Ochrona środowiska jest również priorytetem w firmie Toshiba, a telewizory LCD prezentowane na targach IFA 2008 są wyposażone w „prawdziwe” wyłączniki sieciowe oraz czujnik światła (Activ Backlight Control), który dostosowuje podświetlenie panelu do światła otoczenia. Toshiba popracowała także nad wzornictwem i nie opiera się już na innowacyjnej koncepcji projektowej „Picture Frame LCD”, dzięki której możliwe jest zmniejszenie szerokości ramki do zaledwie dwóch centymetrów, ale na nowszej koncepcji „Picture Frame 2”, która umożliwia także zmniejszenie głębokości telewizorów o pięć centymetrów. Z technicznego punktu widzenia modele LCD Toshiby to także panele Full HD, technologia 100 herców i jeszcze wydajniejsze układy oparte na systemie „Resolution+”.
To tylko kilka z wielu atrakcji, które będą prezentowane na targach IFA 2008 od 29 sierpnia. Ale jedno jest już pewne – wszystko będzie bardziej płaskie, większe i o jeszcze wyższej jakości! Oczywiście nie przegapimy szansy na odwiedzenie targów w Berlinie i z pewnością będziemy relacjonować przyszłe telewizory i trendy za pomocą świetnych zdjęć i dalszych informacji.