1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Prototyp: wyświetlacz ciekłokrystaliczny Sharp ze schematem kolorów RGBCY

Prototyp: wyświetlacz ciekłokrystaliczny Sharp ze schematem kolorów RGBCY

Sharp Logo

Prototyp: wyświetlacz ciekłokrystaliczny Sharp ze schematem kolorów RGBCY

Producent elektroniki Sharp opracował prototyp wyświetlacza LC z pięcioma kolorami podstawowymi, który ma w sposób absolutnie naturalny odtwarzać rzeczywiste kolory powierzchni widoczne dla ludzkiego oka. Struktura pikseli oparta jest na trzech kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim, które uzupełnione są przez kolory cyjan i żółty. Tak więc ten futurystyczny prototyp RGBCY ma nawet więcej kolorów niż może być w rzeczywistości postrzegane przez człowieka.

W porównaniu z dotychczasowym standardem RGB, który w przypadku wiernego odwzorowania kolorów mieści się w przedziale od 35 do 60 procent, innowacja firmy Sharp może zagwarantować odwzorowanie 99 procent rzeczywistych kolorów powierzchni. Dzięki dodaniu uzupełniających barw podstawowych można optymalnie odwzorować nawet trudne składniki kolorów, takie jak odcienie fioletu, odcienie mosiądzu czy szmaragdowa zieleń. Schemat kolorów RGBCY wymaga specjalnych układów elektronicznych przetwarzających obraz, dlatego firma Sharp zastosowała technologię „Multi-Primary-Colour Technology”. Powoduje to zauważalne oszczędności energii, ponieważ podświetlenie wyświetlacza może być wykorzystywane znacznie bardziej efektywnie.

Prototyp LCD z pięcioma kolorami podstawowymi ujrzał światło dzienne na konferencji SID latem 2009 roku w USA. Sharp nie ogłosił jeszcze daty dojrzałości rynkowej i związanego z nią pierwszego zastosowania w urządzeniu. (via Golem)

Powiązane artykuły