1. Strona główna
 2. »
 3. Telewizja
 4. »
 5. Wiadomości telewizyjne
 6. »
 7. IFA 2008: telewizory Sony, szczegóły i zdjęcia

IFA 2008: telewizory Sony, szczegóły i zdjęcia

IFA 2008: telewizory Sony, szczegóły i zdjęcia

Najbardziej spektakularna była chyba sala japońskiego producenta Sony, który przekształcił halę w prawdziwą świątynię z ogromnymi ekranami, pierwszorzędnym pokazem świetlnym i dopasowaną muzyką. W hali wystawowej Sony zwiedzający mogli podziwiać liczne innowacje, w tym 11-calowe telewizory OLED gotowe do produkcji seryjnej, 27-calowy prototyp OLED, najbardziej płaski telewizor LCD na świecie, a także rzekomo pierwszy na świecie telewizor LCD 200 Hz. Wydaje się, że nie ma zgody między Sony i Samsungiem, bo obaj producenci twierdzą, że mają w zanadrzu pierwszy 200Hz telewizor LCD.

Choć już nie najnowsza, to wciąż jedna z najlepszych serii Sony. Seria BRAVIA E4000 z funkcją ramki na zdjęcia wyznacza nowe standardy wyłącznie pod względem wyglądu. Przekształca wyłączony telewizor LCD z wielkiego czarnego ekranu w stylowy obiekt designerski, który kilkoma ruchami nadgarstka można przekształcić w czarujące dzieło sztuki. Modele BRAVIA Picture Frame są dostępne od czerwca w czterech kolorach ramek, które można dopasować do wystroju domu.

Seria BRAVIA X4500 jest bez wątpienia jedną z najlepszych w branży. Nowy flagowiec LCD firmy Sony charakteryzuje się pełną rozdzielczością 1080p Full HD oraz oferuje bogatsze czernie i bardziej naturalne kolory dzięki podświetleniu RGB LED z lokalnym przyciemnianiem. Jakość obrazu optymalizuje silnik BRAVIA Engine 2 Pro, a technologia Motionflow 100Hz z miganiem linii zapewnia jeszcze płynniejszy obraz ruchomy.

Kolejną atrakcją wśród nowych produktów Sony jest seria BRAVIA EX1, która dołącza również do telewizorów z ramką na zdjęcia. Telewizory LCD EX1 charakteryzują się także rozdzielczością 1080p Full HD i częstotliwością odświeżania 100 Hz. W najwęższym miejscu rama ma zaledwie 5,45 centymetra szerokości. Jednak najlepszą innowacją jest chyba technologia BRAVIA 1080 Wireless, która eliminuje konieczność stosowania kabli. Ponieważ dzięki dołączonemu odbiornikowi multimedialnemu inne urządzenia HD łączą się z telewizorem bezprzewodowo.

Jak już wspomniano, Sony jest również reprezentowane na targach IFA z telewizorem LCD o rozdzielczości 200 herców. Seria BRAVIA Z4500 oferuje oczywiście najwyższą rozdzielczość Full HD, a dzięki Motionflow 200Hz potrafi także precyzyjnie i płynnie odwzorować szybkie ruchy. Podobnie jak w modelu X4500, technologia BRAVIA Engine 2 zapewnia wyjątkową jakość obrazu. Co więcej, łączność DLNA pozwala na dostęp do zdjęć i muzyki bezpośrednio na komputerze.

Niestety nie udało nam się zrobić porządnego zdjęcia Sony BRAVIA ZX1, który przy głębokości zaledwie 9,9 milimetra jest obecnie najcieńszym telewizorem LCD na świecie. Jeśli zrobiłeś dobre zdjęcie i chciałbyś się z nami podzielić, będziemy bardzo wdzięczni! Zdjęcie można wysłać mailem na adres manuel [at] tvtime.pl.

Niestety tylko prototyp, ale już teraz bardzo dobry przedsmak telewizorów przyszłości. OLED – to magiczne słowo. Podobnie jak Samsung, Sony prezentuje 27-calowy telewizor OLED o zapierającej dech w piersiach różnorodności kolorów i bardzo dobrej wartości kontrastu. Prototyp OLED ma rozdzielczość 1080p Full-HD i kontrast 1 000 000:1, dzięki czemu oglądanie telewizji staje się prawdziwym przeżyciem. Sony nie skomentowało jeszcze, kiedy telewizory OLED będą dostępne w tych formatach i przede wszystkim w przystępnych cenach.

Pierwszym na świecie telewizorem OLED jest 11-calowy Sony XEL-1, który jest już dostępny w Ameryce i Azji w cenie około 2500 dolarów. W tym kraju XEL-1 pojawi się na półkach dopiero w styczniu 2009 roku w cenie około 2500 euro, przynajmniej według pracownika Sony na targach. Wyświetlacz XEL-1 ma zaledwie trzy milimetry grubości i charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem kontrastu 1 000 000:1. Wyróżnia się także szerokim spektrum kolorów, bardzo krótkim czasem reakcji i może wyświetlać rozdzielczości do 1080p.

IFA 2008: Innowacje i trendy

 • IFA 2008: telewizory Samsunga
 • IFA 2008: telewizory Sony
 • IFA 2008: telewizory Philipsa
 • IFA 2008: telewizory Panasonic
 • IFA 2008: więcej producentów telewizorów

Powiązane artykuły